جدیدترین اخبار

شنبه 6 آذر 1400

اسامی نهایی کاندیداهای تایید صلاحیت شده انتخابات ریاست جمهوری 1400/ بیوگرافی

اسامی نهایی کاندیداهای تایید صلاحیت شده انتخابات ریاست جمهوری 1400/ بیوگرافی

اسامی نهایی کاندیداهای تایید صلاحیت شده انتخابات ریاست جمهوری 1400 طبق نظر شورای نگهبان اعلام و رسما تبلیغات انتخابات 1400 کلید خورد.
کد خبر : 813362

اسامی نهایی کاندیداهای تایید صلاحیت شده انتخابات ریاست جمهوری 1400 طبق نظر شورای نگهبان اعلام و تبلیغات انتخابات 1400 رسما کلید خورد.

اسامی کاندیداهای تایید صلاحیت شده انتخابات ریاست جمهوری 1400 داغتر و حساس تر از تمام انتخابات ریاست جمهوری قبلی دنبال می شد و دلیل آن ورود نامزدهای اصلی انتخاباتی جریان های مختلف به میدان بود که شاید کمتر کسی انتظار آن را می کشید.

در شرایطی که ابراهیم رئیسی پس از دعوت های پی در پی در جریان اصولگرا نامزد انتخابات 1400 شد، با توجه به عملکرد او در قوه قضائیه و اقبال عمومی در نظرسنجی های مختلف به او، بسیاری او را پیروز زود هنگام انتخابات دانستند و تصور می شد بسیاری از چهره های سیاسی مطرح در چنین شرایطی دیگر کاندیدای انتخابات نشوند.

اما نه تنها این چنین نشد و افرادی مانند علی لاریجانی و احمدی نژاد نسبت به ثبت نام انتخابات 1400 اقدام کردند، دهها نفر از چهره های شناخته شده سیاسی از دو جریان اصلاح طلب و اصولگرا و همچنین اعتدالی ها همزمان وارد عرصه شدند. درست مشخص نیست که دو جریان با تمام قوا به میدان آمده اند و قرار است تایید صلاحیت شدگان انتخابات در تبلیغات و مناظرات تقسیم کار کنند یا اختلافات درون جریانی گسترده عامل این حجم از نامزدی افراد برای انتخابات شده است.

به هر ترتیب با توجه به مصوبه شورای نگهبان از بین 592 نامزد انتخابات 1400 چهل نفر حائز شرایط برای بررسی صلاحیت در شورای نگهبان شناخته شدند و در نهایت شورای نگهبان در مهلت پنج روزه دوم نتایج نهایی اسامی نامزدهای تایید صلاحیت شده انتخابات ریاست جمهوری 1400 را مشخص کرد که بر اساس آن 7 کاندیدای انتخابات 1400 تایید صلاحیت شدند و سایر افراد احراز صلاحیت نشدند.

اسامی نامزدهای تایید صلاحیت شده انتخابات ریاست جمهوری 1400

لیست نهایی نامزدهای انتخابات 1400 به این ترتیب است:

«آیت‌الله سیّد ابراهیم رئیسی»رئیس قوه قضائیه

«سیدامیرحسین قاضی‌زاده»نائب رئیس مجلس

«محسن مهرعلیزاده»معاون رئیس جمهور در دولت اصلاحات

«محسن رضایی»دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام

عبدالناصرهمتی»رئیس کل بانک مرکزی

علیرضا زاکانی»رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس

سعید جلیلی»دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی

اسامی کاندیدای رد صلاحیت شده انتخابات ریاست جمهوری 1400

علی لاریجانی

محمود احمدی نژاد

علی مطهری

اسحاق جهانگیری

مسعود پزشکیان

محمد شریعتمداری

شمس الدین حسینی

سعید محمد

عباس آخوندی

محسن هاشمی

عزت الله ضرغامی

مصطفی تاجزاده

محمود زمانی قمی

رستم قاسمی

فریدون عباسی

حسن سبحانی

محمود صادقی

رامین مهمانپرست

ابوالحسن فیروزآبادی

مصطفی کواکبیان

عباس نبوی

مسعود زیبافان

محمد خوشچهره

رسول منتجب نیا

زهرا شجاعی

محمد جواد حق شناس

تقویم انتخابات ریاست جمهوری 1400

از تاریخ 26 اردیبهشت تا 30 اردیبهشت:

رسیدگی به صلاحیت‌ها توسط شورای نگهبان به‌مدت 5 روز

از 31 اردیبهشت الی 4 خرداد:

تمدید مهلت رسیدگی به صلاحیت‌ها توسط شورای نگهبان به‌مدت 5 روز

5 و 6 خردادماه:

اعلام نتایج نهایی بررسی‌ها  توسط وزارت کشور

 از 7 الی 26 خرداد:

تبلیغات انتخاباتی به‌مدت 20 روز

27 خرداد:

ممنوعیت تبلیغات انتخاباتی در تاریخ

 28 خردادماه:

روز برگزاری انتخابات

بیوگرافی و سوابق نامزد های نهایی انتخابات ۱۴۰۰

سید ابراهیم رئیسی

حجت الاسلام دکتر سید ابراهیم رئیسی در تاریخ ۲۳ آذر سال ۱۳۳۹ هجری شمسی، در شهر مشهد متولد شد. ایشان تحصیلات حوزوی را در زادگاه خویش آغاز نمود و سپس در سال ۱۳۵۴ راهی قم شدند. ابراهیم رئیسی در خانواده‌ای کاملا مذهبی چشم به جهان گشود و پدر و پدر بزرگ او روحانی بودند. حجت الاسلام والمسلمین رئیسی در سال ۱۳۵۹ و در حالی که تنها ۲۰ سال سن داشت وارد دستگاه مدیریت قضایی کشور شد.

ایشان فعالیت‌های قضایی خود را با عنوان دادیار شهرستان کرج آغاز نمود. آیت الله رئیسی تنها چند ماه بعد به عنوان دادستان کرج منصوب شدند و در سال ۱۳۶۱ به صورت هم‌زمان دادستانی شهر همدان را نیز بر عهده گرفتند. البته بعد از مدت کوتاهی، به صورت کامل به همدان منتقل شده و به عنوان دادستان این استان منصوب شدند.

 

 

در سال ۱۳۶۴ و بعد از سه سال مسئولیت به عنوان دادستان استان همدان، به تهران نقل مکان کرده و به عنوان جانشین دادستان انقلاب منصوب شدند. سید ابراهیم رئیسی در سال ۱۳۶۸ به عنوان دادستان استان تهران مشغول به فعالیت شده و به مدت ۵ سال (یعنی تا سال ۱۳۷۳) در این سمت باقی ماند. ایشان در سال ۱۳۷۳ به عنوان ریاست سازمان بازرسی کل کشور منصوب شدند و به مدت ۱۰ سال در همین جایگاه، مشغول خدمت رسانی بودند.

بعد از ۱۰ سال حضور به عنوان ریاست سازمان بازرسی، حجت الاسلام رئیسی در سال ۱۳۸۳ به عنوان معاون اول قوه قضاییه منصوب شدند و به مدت ۱۰ سال نیز در این سمت باقی ماندند. در سال ۱۳۹۱ و همزمان با حضور در قوه قضاییه و بر اساس حکم رهبر انقلاب، به عنوان دادستان کل دادگاه روحانیت آغاز به فعالیت نمودند.

سید ابراهیم رئیسی در سال ۱۳۹۴ و باز هم با حکم رهبر انقلاب اسلامی ایران، به عنوان تولیت آستان قدس رضوی منصوب شدند. ایشان از سال ۱۳۹۷ نیز به عنوان ریاست قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران، مشغول به فعالیت است.

ابراهیم رئیسی داماد آیت الله احمد علم الهدی (امام جمعه شهر مشهد) است. همسر وی جمیله علم الهدی نام دارد که در سال ۱۳۸۰ مدرک دکترای خود را از دانشگاه تربیت مدرس دریافت نمود. ایشان در حال حاضر، دو دختر و دو نوه دارد.

سعید جلیلی

سعید جلیلی متولد ۱۵ شهریور ۱۳۴۴ در شهر مشهد است و در حال حاضر، ۵۵ سال سن دارد. او تا پایان مقطع متوسطه، در زادگاه خویش و در جوار امام هشتم (ع) تحصیل کرد. جلیلی برای تحصیلات دانشگاهی راهی تهران شد تا دریافت مدرک دکترا، در رشته معارف و علوم سیاسی در دانشگاه امام صادق (ع) ادامه داد. او اکنون در همین دانشگاه، به تدریس “دیپلماسی پیامبر” مشغول است.سعید جلیلی در دوران جنگ تحمیلی به جبهه رزمندگان پیوست و در عملیات کربلای ۵ پای راست خود را در راستای دفاع از میهن، از دست داد. او در سال ۱۳۷۱ ازدواج کرده و هم‌اینک، دارای یک فرزند به نام سجاد است.

سعید جلیلی در سال ۱۳۶۸ و با تصدی ” ریاست اداره بازرسی وزارت امور خارجه” به طور رسمی وارد فضای سیاسی کشور شد. او به مدت ۷ سال در این پست باقی ماند و پس از آن، به عنوان “معاون اول آمریکا در وزارت امور خارجه” مشغول به فعالیت شد.

جلیلی از سال ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۴ و به مدت پنج سال، به عنوان “مدیر بررسی‌های جاری دفتر رهبری” مشغول به کار بود. ” معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران” پست بعدی این چهره انقلابی بود که در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد به وی سپرده شد.

در سال ۱۳۸۶ سعید جلیلی به عنوان “دبیر شورای عالی امنیت ملی” منصوب شده و تا ۱۳۹۲ در همین سمت باقی ماند. در آن زمان، جلیلی به عنوان “رئیس گروه مذاکرات هسته‌ای ایران با کشورهای غربی” هم فعالیت می‌کرد. در زمان مسئولیت آقای جلیلی، قطعنامه‌های متعددی از سوی شورای امنیت و بر علیه کشورمان، تصویب شدند.این چهره مطرح سیاسی، در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ نامزد شد و با کسب ۴ میلیون رای، پس از حسن روحانی و محمد باقر قالیباف، در رده سوم قرار گرفت.سعید جلیل هم‌اکنون به عنوان ” نمایندهٔ رهبری در شورای عالی امنیت ملی” و ” عضو شورای راهبردی روابط خارجی” مشغول به فعالیت است.

محسن رضایی

محسن رضایی میرقائد در سال ۱۳۳۳ و در شهر نخستین‌ها (مسجد سلیمان) متولد شد. او تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را در همین شهر سپری کرد و پس از آن، راهی شهر اهواز شد تا در هنرستان صنعتی شرکت نفت مشغول به تحصیل شود. دقیقا در همین زمان (اوایل دهه ۵۰ شمسی) بود که به دلیل مبارزات سیاسی، توسط نیروهای ساواک دستگیر شد.

محسن رضایی از همان دوران دانشجویی نیز سر پر شوری داشت و بعد از مهاجرت به تهران در سال ۱۳۵۳ هم‌چنان به فعالیت‌های سیاسی خود بر علیه رژیم پهلوی ادامه داد. البته او بعدها تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی رشته اقتصاد و در دانشگاه تهران به پایان رساند. رضایی در سال ۱۳۵۳ ازدواج کرد و اکنون صاحب ۵ فرزند است.

آقای محسن رضایی یکی از افرادی بود که در زمان ورود امام خمینی (ره) به تهران در ۱۲ بهمن سال ۵۷، مسئولیت حفاظت از جان ایشان را برعهده داشت. وی هم‌چنین بلافاصله بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، در تاسیس سپاه پاسداران، نقشی اساسی و تعیین کننده ایفا نمود.

آقای محسن رضایییی هم‌اکنون علاوه بر تصدی دبیری مجمع تشخیص مصلحت نظام، در دانشگاه امام حسین (ع) نیز مشغول به تدریس است. این چهره مطرح در نظام سیاسی کشور، مدرک دکترای اقتصاد خود را در سال ۱۳۷۹ و از دانشگاه تهران، دریافت نمود.

علیرضا زاکانی

علیرضا زاکانی در سال ۱۳۴۴ در تهران متولد شد.زاکانی هم‌اکنون رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی از ۱ مرداد ۱۳۹۹ است. او نماینده پیشین مردم تهران در دوره‌های هفتم، هشتم و نهم و همچنین نماینده مردم شهر قم در دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی است و ریاست کمیسیون ویژه بررسی برجام، نتایج و پیامدهای آن را برعهده داشته‌است.

علیرضا زاکانی از نوجوانی در دفاع مقدس حضور یافت و جانباز پنجاه درصد است. وی سابقه شصت و دو ماه حضور داوطلبانه در جبهه‌ها را داراست. وی با پایان جنگ‌ تحمیلی، در سال ۱۳۶۸ ازدواج کرد، وصلتی که حاصل آن سه فرزند می‌باشد.

زاکانی سابقه فرماندهی بسیج دانشجویی از ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۲ و عضویت در هیئت منصفه مطبوعات را نیز در کارنامه دارد. تحصیلات دانشگاهی وی، در دانشگاه تهران و در رشته تحصیلی پزشکی هسته‌ای بوده‌است.

عبدالناصرهمتی

عبدالناصر همتی در سال ۱۳۳۶ در کبودرآهنگ، استان همدان متولد شد.او دکترای اقتصاد دارد و استاد دانشگاه تهران است؛ همتی همچنین کارشناس رسمی دادگستری در امور سرمایه‌گذاری، پولی و اعتباری است. او به مدت ۵ سال در زمان حسن روحانی عضو کمیته اقتصادی شورای عالی امنیت ملی بود. او از سال‌های ۱۳۷۳ تا ۱۳۸۵ به مدت ۱۲ سال رئیس پیشین بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران بود. عبدالناصر همتی پس از ۷ سال مدیرعاملی بانک سینا، در ۸ مهر ۱۳۹۲، با پیشنهاد وزیر امور اقتصادی و دارایی (علی طیب‌نیا) و تأیید مجمع عمومی بانک ملی به عنوان مدیرعامل بانک ملی ایران انتخاب شد و جایگزین فرشاد حیدری در بانک ملی ایران شد. او در ادامه برای بار دوم با حکم طیب‌نیا، به ریاست بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران منصوب شد.

وی درجه دکترای اقتصاد خود را در سال ۱۳۷۲ از دانشگاه تهران اخذ و رساله خود را با حضور در دانشگاه لندن تکمیل کرد و به اتمام رساند. دکتر عبدالناصر همتی از سال ۱۳۸۰ تاکنون به مدت شش دوره لاینقطع ریاست شورای عالی شرکت بیمه اتکایی آسیایی (کمیسیون اقتصادی – سیاسی آسیا و اقیانوسیه سازمان ملل متحد – اسکاپ) مستقر در بانکوک پایتخت تایلند را بر عهده دارد که با رای مستقیم روسای بیمه ۱۰ کشور مهم آسیایی به این سمت انتخاب شده‌ است. هیات دولت جمهوری اسلامی ایران در جلسه روز چهارشنبه سوم مرداد ۱۳۹۷ خود به عبدالناصر همتی به عنوان رئیس کل جدید بانک مرکزی رای اعتماد داد.

سیدامیرحسین قاضی‌زاده

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی زادهٔ ۱۳۵۰ در فریمان، پزشک و سیاستمدار ایرانی است. وی هم اکنون نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی و نماینده مشهد در دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی می‌باشد. او پسر عموی سید حسن قاضی‌زاده هاشمی؛ وزیر بهداشت دولت یازدهم و دوازدهم است.وی پیشتر در دورهٔ هشتم، نهم و دهم مجلس شورای اسلامی نیز به عنوان نماینده حوزه انتخابیه مشهد و کلات فعالیت می‌کرد و در دوره نهم و دهم به عنوان دبیر عضو هیئت رئیسه مجلس بود.

قاضی‌زاده دانش‌آموخته دکتری پزشکی و جراح و متخصص گوش، حلق و بینی است و پیش از نمایندگی، ریاست دانشگاه علوم پزشکی سمنان را برعهده داشت. وی عضو شورای مرکزی جبهه پایداری و در فاصله سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۳ سخنگوی آن بود. برادر کوچکتر او سید احسان قاضی‌زاده هاشمی نماینده حوزه انتخابیه فریمان و سرخس از استان خراسان رضوی در دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی است که در دوره دهم نیز نماینده همین حوزه بود.

محسن مهرعلیزاده

محسن مهرعلیزاده، سال 1335 در شهر مراغه،در خانواده ای مذهبی به دنیا آمد.او متاهل و دارای سه فرزند است. مهرعلیزاده در حال حاضر رئیس فدراسیون بین المللی ورزش های زورخانه ای و عضو هیئت مدیره ی سازمان منطقه آزاد کیش است. در دور اول ریاست جمهوری سید محمد خاتمی،وی سمت استانداری خراسان را بر عهده داشت.در دومین دوره ی ریاست جمهوری خاتمی،وی ریاست سازمان تربیت بدنی را بر عهده داشت. مهرعلیزاده،لیسانس مهندسی مکانیک از دانشگاه تبریز را دارد.

مقطع کارشناسی ارشد را در همین رشته و همان دانشگاه به اتمام رسانده است.دکترای اقتصاد مهندسی ش را از دانشگاه تیلبرگ گرفته است. او در انتخابات دور نهم ریاست جمهوری با حمایت نمایندگان مجلس استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان و خراسان و پیشنهاد سیدمحمد خاتمی، رئیس جمهور وقت،به عنوان نامزد اصلاح طلب وارد عرصه انتخابات شد. صلاحیت او و مصطفی معین ابتدا توسط شورای نگهبان رد شد.اما بعد از نامه ی رهبر انقلاب اسلامی،صلاحیت وی تایید شد.

فهرست اسامی کاندیداهای اولیه انتخابات 1400

از بین تمام ثبت نام کنندگان انتخابات ریاست جمهوری 1400 این افراد شرایط اولیه بررسی صلاحیت در شورای نگهبان را داشتند:

ابراهیم رئیسی، علی لاریجانی، محمود احمدی نژاد، اسحاق جهانگیری، علی مطهری، محسن رضایی، سعید محمد، محسن هاشمی، مسعود پزشکیان، عزت الله ضرغامی، علیرضا زاکانی، سعید جلیلی، عبدالناصر همتی، محمد شریعتمداری، حسین دهقان، مصطفی تاجزاده، محمود زمانی قمی، امیرحسین قاضی زاده هاشمی، رستم قاسمی، محمد عباسی، حسن سبحانی، محمدشریف ملک زاده، محمدحسن قدیری ابیانه، محمدرضا صباغیان، محمود صادقی، رامین مهمان پرست، محسن مهرعلیزاده، علیرضا افشار، فریدون عباسی، شاهین محمدصادقی، ابوالحسن فیروزآبادی، شمس الدین حسینی، عباس آخوندی، مصطفی کواکبیان، سید عباس نبوی، مسعود زریبافان، محمد خوش چهره و محسن رهامی، رسول منتخب نیا، زهرا شجاعی، محمد حسن نامی، وهاب عزیزی و محمد جواد حق شناس.

در ادامه جدول اسامی کاندیداهای اولیه انتخابات ریاست جمهوری 1400 و سوابق آنها را می بینید:

نام سمت فعلی سن تحصیلات شعار احتمالی یا نام پیشنهادی دولت گرایش سیاسی نحوه ورود به انتخابات سوابق مهم
عباس آخوندی استاد دانشگاه ۶۴ سال دکترای اقتصاد سیاسی یک ملت، یک دولت اعتدالگرا پیشنهاد جبهه اصلاحات ایران وزیر راه و شهرسازی (۱۳۹۲-۱۳۹۷)، قائم‌مقام سازمان صداوسیما (۱۳۷۶-۱۳۷۷)، وزیر مسکن و شهرسازی (۱۳۷۲-۱۳۷۶)، رئیس بنیاد مسکن (۱۳۶۶-۱۳۷۲)، معاون سیاسی و اجتماعی وزیر کشور (۱۳۶۱-۱۳۶۴)
محمود احمدی‌نژاد عضو حقیقی مجمع نشخیص مصلحت نظام ۶۵ سال دکترای مهندسی عمران دولت بهار سابقا اصولگرا مستقل رئیس دولت‌های نهم و دهم (۱۳۸۴-۱۳۹۲)، شهردار تهران (۱۳۸۲-۱۳۸۴)، استاندار اردبیل (۱۳۷۲-۱۳۷۶)
علی اردشیر لاریجانی عضو حقیقی مجمع تشخیص مصلحت نظام ۶۴ سال دکترای فلسفه حکمرانی مطلوب در گرو شعار کمتر و قدرت اجرایی قوی اعتدالگرا مستقل رئیس مجالس هشتم تا دهم (۱۳۸۷-۱۳۹۹)، دبیر شورای عالی امنیت ملی (۱۳۸۳-۱۳۸۶)، رئیس سازمان صداوسیما (۱۳۷۲-۱۳۸۳)، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی (۱۳۷۱-۱۳۷۲)
مسعود پزشکیان نماینده مجلس یازدهم ۶۶ سال دکترای پزشکی (تخصص قلب) صداقت، عدالت، انصاف اصلاح‌طلب پیشنهاد جبهه اصلاحات ایران نماینده ادوار هشتم تا دهم مجلس (۱۳۸۷-۱۳۹۹) و نایب‌رئیس اول مجلس دهم (۱۳۹۵-۱۳۹۹)، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (۱۳۸۰-۱۳۸۴)
سید مصطفی تاجزاده فعال سیاسی ۶۳ سال کارشناس ارشد علوم سیاسی زنده نگاه داشتن رویای آزادی و عدالت اصلاح‌طلب پیشنهاد جبهه اصلاحات ایران مشاور رئیس‌جمهور (۱۳۸۳-۱۳۸۴)، سرپرست وزارت کشور (۱۳۷۷)، معاون سیاسی وزیر کشور (۱۳۷۶-۱۳۷۷)، معاون امور بین‌الملل وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی (۱۳۶۳-۱۳۶۷)
سعید جلیلی عضو حقیقی مجمع تشخیص مصلحت نظام ۵۶ سال دکترای علوم سیاسی دولت طیبه اصولگرا پیشنهاد شورای وحدت اصولگرایان عضو شورای راهبردی روابط خارجی (۱۳۹۳ تاکنون)، دبیر شورای عالی امنیت ملی (۱۳۸۶-۱۳۹۲)، معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه (۱۳۸۴-۱۳۸۶)
اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور ۶۴ سال دکترای مدیریت صنعتی گشایش در زندگی مردم، توسعه ایران و آغاز مرحله نوینی از اصلاحات افق‌گشا اصلاح‌طلب پیشنهاد جبهه اصلاحات ایران معاون اول رئیس‌جمهور (۱۳۹۲ تاکنون)، وزیر صنایع و معادن (۱۳۷۹-۱۳۸۴)، وزیر معادن و فلزات (۱۳۷۶-۱۳۷۹)، استاندار اصفهان (۱۳۷۱-۱۳۷۶)، نماینده ادوار دوم و سوم مجلس (۱۳۶۳-۱۳۷۱)
سید شمس‌الدین حسینی نماینده مجلس یازدهم ۵۴ سال دکترای اقتصاد مردمی کردن صنعت نفت اصولگرا مستقل وزیر امور اقتصادی و دارایی (۱۳۸۷-۱۳۹۲)،
صادق خلیلیان استاد دانشگاه ۶۲ سال دکترای اقتصاد کشاورزی دولت نگاه نو و تحول اساسی اصولگرا مستقل وزیر جهاد کشاورزی (۱۳۸۸-۱۳۹۲)
حسین دهقان مشاور صنایع دفاعی فرمانده کل قوا ۶۴ سال دکترای مدیریت دولت سازنده اعتدالگرا مستقل وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح (۱۳۹۲-۱۳۹۶)، رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران (۱۳۸۳-۱۳۸۸)، فرمانده نیروی هوایی سپاه (۱۳۶۹-۱۳۷۰)
محسن رضایی میرقائد دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ۶۶ سال دکترای اقتصاد تحول ساختاری در اداره کشور اصولگرا مستقل فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی (۱۳۶۰-۱۳۷۶)
سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضاییه ۶۱ سال دکترای فقه و مبانی حقوق (دانشگاهی)، سطح چهار فقه و اصول (حوزوی) دولت مردمی برای ایران قوی اصولگرا مستقل نماینده ادوار چهارم و پنجم مجلس خبرگان رهبری (۱۳۸۵ تاکنون)، تولیت آستان قدس رضوی (۱۳۹۴-۱۳۹۸)، دادستان کل کشور (۱۳۹۳-۱۳۹۵)، معاون اول رئیس قوه قضائیه (۱۳۸۳-۱۳۹۳)، رئیس سازمان بازرسی کل کشور (۱۳۷۳-۱۳۸۳)
علیرضا زاکانی نماینده تهران و رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس یازدهم ۵۶ سال دکترای پزشکی هسته‌ای ایرانی پیشرفته با زمین زدن شبکه فساد و نفوذ اصولگرا مستقل نماینده ادوار هفتم تا نهم مجلس (۱۳۸۳-۱۳۹۵)
حسن سبحانی استاد دانشگاه ۶۸ سال دکترای اقتصاد اقتصاد بدون ربا اعتدالگرا مستقل نماینده ادوار پنجم تا هفتم مجلس (۱۳۷۵-۱۳۸۷)
محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ۶۱ سال کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی دولت گفت‌وگوی اجتماعی فراگیر، اصلاح‌گر و کارآفرین با توان حل منازعات اصلاح‌طلب پیشنهاد جبهه اصلاحات ایران وزیر صنعت، معدن و تجارت (۱۳۹۶-۱۳۹۷)، معاون اجرایی رئیس‌جمهور (۱۳۹۲-۱۳۹۶)، وزیر بازرگانی (۱۳۷۶-۱۳۸۴)
سید عزت‌الله ضرغامی عضو شوراهای عالی فضای مجازی و انقلاب فرهنگی ۶۱ سال کارشناس ارشد مدیریت صنعتی زدن زیر میز/ من روحانی نیستم اصولگرا مستقل رئیس سازمان صداوسیما (۱۳۸۳-۱۳۹۳)
فریدون عباسی دوانی رئیس کمیسیون انرژی مجلس یازدهم ۶۲ سال دکترای فیزیک هسته‌ای بازگشت به مردم با صداقت/دولت نخبگانی اصولگرا مستقل رئیس سازمان انرژی اتمی (۱۳۸۹-۱۳۹۲)
محمد عباسی عضو هیات امنای بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی ۶۲ سال دکترای مدیریت آموزش عالی تلاش برای معیشت مردم و اشتغال جوانان اصولگرا مستقل وزیر ورزش و جوانان (۱۳۹۰-۱۳۹۲)، وزیر تعاون (۱۳۸۵-۱۳۹۰)، نماینده مجلس هفتم
رستم قاسمی مشاور اقتصادی ۵۷ سال مهندس عمران حل فوری مشکلات معیشتی مردم اصولگرا پیشنهاد شورای وحدت اصولگرایان وزیر نفت (۱۳۹۰-۱۳۹۲)، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (۱۳۸۶-۱۳۹۰)
سید امیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی نایب‌رئیس اول مجلس یازدهم ۵۰ سال دکترای پزشکی (تخصص گوش و حلق و بینی) دولت سلام اصولگرا پیشنهاد شورای وحدت اصولگرایان نماینده ادوار هشتم تا دهم مجلس (۱۳۸۷-۱۳۹۹)
مصطفی کواکبیان دبیر کل حزب مردمسالاری ۵۹ سال دکترای علوم سیاسی جمهوریت سوم اصلاح‌طلب پیشنهاد جبهه اصلاحات ایران و حزب مردمسالاری نماینده ادوار هشتم و دهم مجلس (۱۳۸۷-۱۳۹۹)
سعید محمد مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران ۵۳ سال دکترای مهندسی عمران تحول بزرگ در جامعه اصولگرا مستقل فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (۱۳۹۷-۱۳۹۹)
علی مطهری عضو هیات مدیره انتشارات صدرا ۶۳ سال دکترای فلسفه آزادی اظهار نظر تا بی‌نهایت اعتدالگرا مستقل نماینده ادوار هشتم تا دهم مجلس (۱۳۸۷-۱۳۹۹)، نایب‌رئیس دوم مجلس دهم (۱۳۹۵-۱۳۹۸)
محسن مهرعلیزاده عضو هیات مدیره سازمان منطقه آزاد کیش و و رئیس هیات مدیره شرکت مهندسی توسعه آب آسیا ۶۵ سال دکترای اقتصاد دولت تحول و عدالت اصلاح‌طلب مستقل استاندار اصفهان (۱۳۹۶-۱۳۹۷)، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان تربیت بدنی (۱۳۸۰-۱۳۸۴)، استاندار خراسان (۱۳۷۶-۱۳۸۰)
محسن هاشمی رفسنجانی رئیس شورای اسلامی شهر تهران ۶۰ سال کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک دولت رفاه و عدالت اصلاح‌طلب پیشنهاد جبهه اصلاحات ایران مشاور شهردار تهران و عضو هیات مدیره مترو (۱۳۸۹-۱۳۹۶)، مدیرعامل شرکت متروی تهران (۱۳۷۶-۱۳۸۹)، رئیس دفتر رئیس‌جمهور (۱۳۷۵-۱۳۷۶)، مشاور رئیس‌جمهور و رئیس دفتر بازرسی ویژه نهاد ریاست‌جمهوری (۱۳۶۸-۱۳۷۶)
عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی ۶۳ سال دکترای اقتصاد اصلاحات عمیق و گسترده اقتصادی اعتدالگرا مستقل رئیس بیمه مرکزی (۱۳۹۵-۱۳۹۷ و ۱۳۷۳-۱۳۸۵)، مدیرعامل بانک ملی ایران (۱۳۹۲-۱۳۹۵)، مدیرعامل بانک سینا (۱۳۸۵-۱۳۹۲)، معاون سیاسی صداوسیما (۱۳۶۸-۱۳۷۳)

لینک کوتاه کپی شدبرای چاپ کلیک کنید

Share on facebook
فیس بوک
Share on twitter
تیوتر
Share on linkedin
لینکدین

مطالب مرتبط

نظرات
1

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک پاسخ در “اسامی نهایی کاندیداهای تایید صلاحیت شده انتخابات ریاست جمهوری 1400/ بیوگرافی”

  • SABA
    4 خرداد 1400 at 3:23 ب.ظ
    یک 0
    دو 0

    با توجه به انتخاب شورای نگهبان نامزدهای اصولگرایان به نفع آقای رئیسی کنار خواهند رفت و نامزدهای جناح مقابل هم افرادی نیستند که در جامعه مقبولیت عام داشته باشند و تنها درصد خیلی کمی از افراد که شرکت در انتخابات را وظیفه شرعی می دانند به آنها رای خواهند داد ولی بخش خاموش جامعه بطور حتم و یقین به امید تغییر پای صندوق ها نخواهند رفت با این حساب باید فاتحه شرکت حداکثری را باید خواند و اگر این احتمالات درست باشد آقایان با آمار چند درصدی شرکت در انتخابات چه خواهند کرد؟