جدیدترین اخبار

شنبه 2 بهمن 1400

اظهارات تازه وزیر امور خارجه آمریکا در مورد برجام و مذاکرات هسته‌ای

اظهارات تازه وزیر امور خارجه آمریکا در مورد برجام و مذاکرات هسته‌ای

کد خبر : 867123
آنتونی بلینکن

دوره هفتم گفتگوهای وین در حالی به پایان رسید که قرار است هیئت‌های مذاکره‌کننده پس از مشورت با پایتخت‌ها، به زودی به اتریش بازگردند. ارائه دو طرح پیشنهادی ایران برای لغو تحریم‌ها و بازگشت به تعهدات هسته‌ای، سبب نارضایتی سه کشور اروپایی از رویکرد تیم مذاکره‌کننده ایران شده است. آن‌ها ایران را عدم درک «کوتاه بودن زمان» متهم می‌کنند؛ گویا طرف غربی فراموش کرده است که اساسا دلیل وضعیت کنونی چیست.

«بازتاب»؛ پس از خروج ترامپ از توافق هسته‌ای در سال 2018 و ناتوانی اروپا در هر گونه اقدام موثر در برابر این بدعهدی، ایران از سال 2019 کاهش گام به گام تعهدات هسته‌ای خود را آغاز کرد؛ پیشرفت‌های برنامه هسته‌ای ایران سبب شده است تا ایالات‌متحده در شرایط پیچیده‌ای قرار بگیرد و به اشتباه بودن سیاست ترامپ اذعان کند.

در همین رابطه تسنیم نوشت: بلینکن در مصاحبه با رویترز گفت: «من فکر می‌کنم که خروج ایالات‌متحده از برجام یک اشتباه بزرگ بود که به ایران فرصت داد که برنامه هسته‌ای خود را توسعه دهد. ایران طی‌ ماه‌های اخیر سانتریفیوژهای پیشرفته بیشتری را به‌کار گرفته و اقدام به غنی‌سازی در سطوح بالاتر کرده است».

وی ادامه داد: «برجام یک توافق بسیار مؤثر بود که برنامه هسته‌ای ایران را مهار کرده بود اما آمریکا با خروج از برجام این وضعیت را تغییر داد. خروج از برجام باعث اختلاف میان آمریکا و متحدانش شد، در واقع این آمریکا بود که با خروج از برجام منزوی شد، نه ایران».

وزیر امور خارجه آمریکا در خصوص روند مذاکرات وین نیز اظهار داشت: «ما همچنان بر این باوریم که بهترین راه پیشِ‌ رو دیپلماسی و بازگشت متقابل به برجام است، اما فرصت دارد کوتاه و کوتاه‌تر می‌شود. ما قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری ایران 6 دور مذاکره داشتیم و نتایجی نیز حاصل شده بود، اما بعد از انتخابات شکاف زمانی بزرگی داشتیم».

وی با تکرار اظهارات بی‌اساس پیشین خود مبنی بر اینکه ایران در مذاکرات وین جدی نیست، مدعی شد: «اگر مسیر بازگشت به برجام به نتیجه نرسد، ما گزینه‌های دیگری خواهیم داشت. من نمی‌توانم درباره این گزینه‌ها با شما صحبت کنم، اما در این خصوص با متحدان و شرکای خود در ارتباط هستیم».

بلینکن اضافه کرد: «ایران باید طی روزهای آینده تصمیمات مهمی بگیرد. آن‌ها نمی‌توانند از یک سو برنامه هسته‌ای خود را توسعه دهند و از سوی دیگر در مذاکرات تعلل کنند».

مطالب مرتبط

نظرات

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد
نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد *

دیگران می خوانند

جدیدترین اخبار