جدیدترین اخبار

سه‌شنبه 3 خرداد 1401

امارات درحال ساخت پایگاه در یکی از پرترافیک‌ترین مسیرهای دریایی جهان!

امارات درحال ساخت پایگاه در یکی از پرترافیک‌ترین مسیرهای دریایی جهان!

کد خبر : 813553

به رغم آنکه امارات عربی متحده در سال ۲۰۱۹ اعلام کرد، نیرو‌های نظامی خود را از یمن خارج کرده است، منابع خبری با دست‌یابی به تصاویر ماهواره‌ای گزارش دادند که این کشور هم‌اکنون در حال ساخت یک پایگاه هوایی در جزیره یمنی «میون» است.

خبرگزاری آمریکایی «آسوشیتد پرس» با دست یافتن به تصاویری ماهواره‌ای گزارش داد که پایگاهی هوایی در جزیره یمنی «میون» در حال ساخته شدن است.

شبکه یمنی «بلقیس» به نقل از این خبرگزاری آمریکایی، امروز (سه‌شنبه)، گزارش داد، در یکی از پرترافیک‌ترین مسیرهای دریایی مهم جهان برای حمل‌ونقل انرژی و کالاهای تجاری در جزیره یمنی میون پایگاهی مبهم در حال ساخته شدن است.

در این گزارش آمده است که به رغم‌آنکه هیچ کشوری مدعی وجود پایگاه هوایی در جزیر میون در تنگه باب المندب نشده است؛ اما مسیر حرکت کشتی‌هایی که از سال پیش برای ساخت یک باند فرود بزرگ به طول ۵.۶ کیلومتر در این جزیره در حرکت بوده‌اند، نشان می‌دهد که این پایگاه مربوط به کشور امارات است.

مقامات دولت مستعفی یمن در این خصوص گفتند که امارات در پشت تلاش‌های جدید برای ساخت این پایگاه قرار دارد. به‌رغم آنکه این کشور، سال ۲۰۱۹، اعلام کرد نیروهای خود را از نیروهای مستقر در یمن ائتلاف سعودی خارج کرده است.

طبق گزارش مذکور، «جرمی بنی» سردبیر بخش خاورمیانه شرکت اطلاعاتی «جینز» که سال روند ساخت و ساز‌های جزیره میون را دنبال کرده، در این رابطه گفت: «به نظر می‌رسد که این یک هدف راهبردی طولانی‌مدت به منظور زمینه‌سازی برای حضور تقریبا دائم است. این مسئله شاید صرفا مربوط به جنگ یمن نباشد و شما باید وضعیت بارگیری‌ها را نگاه کنید که تا حدی در آنجا یک امر اساسی به شمار می‌رود».

تصاویری که خبرگزاری آسوشیتدپرس از شرکت فضایی «پلانت لبز» دریافت کرده کامیون‌هایی را در حال تخلیه بار و همچنین زمینه‌سازی برای ساخت یک باند فرود به طول ۱.۸۵ کیلومتر در تاریخ یازدهم آوریل را در جزیره میون نشان می‌دهد.

بر اساس این گزارش، این باند فروند می‌تواند پرنده‌های تهاجمی، و هواپیماهای مخصوص پایش و حمل بار را در خود جای دهد.

در گزارش مذکور اشاره شده که در اواخر سال ۲۰۱۶ نیز تلاش‌هایی بدین منظور آغاز شد؛ اما بعدها از این کار دست کشیده شد. در آن زمان کارگران در تلاش برای ساخت باندفرودی به طول بیش از سه کیلومتر بودند که اجازه فرود سنگین‌ترین بمب‌افکن‌ها را می‌داد.

در ادامه آمده است که مقامات نظامی دولت مستعفی یمن که از سال ۲۰۱۵ تاکنون تحت حمایت عربستان سعودی قرار دارند، ضمن تأیید این گزارش، در این خصوص گفتند که امارات در حال ساخت این باند فرود است.

این مقام‌ها که نخواستند نامشان فاش شود، خبر داند که کشتی‌های اماراتی، طی‌ هفته های اخیر، تسلیحات و تجهزات نظامی و نیرو به جزیره میون آورده‌اند.

آن‌ها همچنین خبر دادند که بخشی از تنش اخیر که میان «عبدربه منصور هادی» رئیس‌ دولت مستعفی یمن و ابوظبی به وجود آمده بود، مربوط به خواسته امارات از دولت مستعفی برای امضای توافق اجاره بیست ساله جزیره میون بوده است.

این گزارش در حالی منتشر شده است که منابع یمنی پیشتر نیز از تلاش امارات برای تسلط بر جزیره سقطری (جنوب یمن) خبر داده بودند.

طبق گزارش‌های این منابع،‌ امارات، به طور کلی، کنترل جزیره سقطری را به دست گرفته و محموله‌های نظامی آن بدون هیچ اعتراضی وارد بندر این جزیره می‌شود و حتی حریم هوایی این جزیره را کاملا به دست گرفته است.

شورای انتقالی جنوب (المجلس الانتقالی الجنوبی)‌ گروهی از شبه‌نظامیان تحت حمایت امارات در جنوب یمن نیز در ژوئن سال ۲۰۲۰ جزیره سقطری را به تصرف خود درآورده‌ بودند که در پی این اقدام، مسئولان دولتی و فرماندهان نظامی وابسته به دولت مستعفی این جزیره را ترک کردند.

منبع: فارس

مطالب مرتبط

نظرات

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد
نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد *

دیگران می خوانند

جدیدترین اخبار