جدیدترین اخبار

یکشنبه 26 دی 1400

ایلان ماسک به کاشت تراشه مغزی در انسان از سال آینده خبر داد

ایلان ماسک به کاشت تراشه مغزی در انسان از سال آینده خبر داد

کد خبر : 868778

ایلان ماسک به تازگی اذعان کرده است قصد دارد سال آینده برای اولین بار تراشه‌های مغزی را در انسان‌هایی که آسیب‌های شدید نخاعی مانند تتراپلژی و فلج چهار اندام دارند، آزمایش کند. اما سرانجام این فناوری عجیب چیست؟

«بازتاب»؛ مهتاب جهاندار_ایلان ماسک، یکی از بنیانگذاران Neuralink می‌گوید که این شرکت فناوری عصبی قصد دارد تا سال آینده تراشه‌های مغزی را برای اولین بار در بدن انسان قرار دهد. ماسک جدول زمانی را طی مصاحبه‌ای در نشست شورای مدیرعامل وال استریت ژورنال در روز دوشنبه اعلام کرد؛ جایی که از او در مورد اهداف نورالینک برای سال 2022 سوال شد. این میلیاردر قبل از بیان اهداف انسانی شرکت خود به موفقیت این مجموعه در کاشت تراشه‌های عصبی در میمون‌ها اشاره کرد.

وی در این رویداد گفت:

امیدواریم این مورد را در اولین انسان‌هایمان که افرادی هستند که آسیب‌های شدید نخاعی مانند تتراپلژی یا  فلج چهار اندام دارند، سال آینده پس از انتظار تأیید FDA (سازمان غذا و دارو)، شاهد باشیم.

در سال 2019، ایلان ماسک گفت که امیدوار است تا اواسط سال 2020 شاهد آزمایشات انسانی کاشت تراشه مغزی باشد. اما همه‌گیری ویروس کرونا، برنامه‌های وی را با اختلال زیادی همراه کرد. با این حال، در فوریه امسال، وی توییت کرد که Neuralink ممکن است در سال 2021 آزمایش‌های انسانی اولیه را آغاز کرد؛ موردی که البته به نتیجه نرسید.

ایلان ماسک دیگر به این موضوع مشهور شده است که تقریباً در هر شرکتی که در آن صاحب منصب باشد، ضرب الاجل‌های تعیین شده خود را به درستی اجرایی نکند. بنابراین با شنیدن این که نورالینک قرار است آزمایشات اولیه انسانی را در سال آینده انجام دهد، چندان شگفت‌زده نمی‌شویم.

از طرفیNeuralink  نیز اخیراً کمی تضعیف شده است. درواقع استارت‌آپ‌های رقیب در زمینه فناوری‌های عصبی با آزمایش‌های انسانی، آن را تا حد زیادی شکست داده‌اند. همچنین، این که یکی از بنیانگذاران آن به طور مرموزی شرکت را ترک کرده و یک استارتاپ جدید و به ظاهر رقابتی در زمینه علوم اعصاب راه اندازی کرده است، مزیدی بر علت افت عملکرد نورالینک شده است.

مطالب مرتبط

نظرات

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد
نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد *

دیگران می خوانند

جدیدترین اخبار