جدیدترین اخبار

شنبه 6 آذر 1400

تثبیت ۶۳ درصد مالکیت اراضی ملی و منابع طبیعی تا پایان سال ۹۹

تثبیت ۶۳ درصد مالکیت اراضی ملی و منابع طبیعی تا پایان سال ۹۹

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور میزان تثبیت مالکیت اراضی ملی و منابع طبیعی تا پایان سال ۹۹ را ۶۳ درصد عنوان و ابراز امیدواری کرد که با زمان‌بندی صورت‌گرفته در سند تحول، تا پایان سال ۱۴۰۰ تمام اراضی ملی و منابع طبیعی تثبیت و سنددار شوند.
کد خبر : 810997

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور میزان تثبیت مالکیت اراضی ملی و منابع طبیعی تا پایان سال ۹۹ را ۶۳ درصد عنوان و ابراز امیدواری کرد که با زمان‌بندی صورت‌گرفته در سند تحول، تا پایان سال ۱۴۰۰ تمام اراضی ملی و منابع طبیعی تثبیت و سنددار شوند.

به نقل از سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، ذبیح‌الله خداییان، روز دوشنبه ۲۷ اردیبهشت در گفت‌وگوی ۱۸:۳۰ شبکه خبر سیما با موضوع کاداستر، به تصویب قانون جامع حدنگار در سال ۹۳ اشاره کرد و گفت: مطابق این قانون، تمامی دستگاه‌های دولتی مکلف هستند که نقشه اراضی خود را ظرف دو سال در اختیار سازمان ثبت اسناد و املاک قرار دهند و این سازمان نیز در مدت ۵ سال نسبت به اجرای این طرح اقدام کند.

وی با بیان این‌که در همان مدت دو سال اکثر ادارات به تکلیف قانونی خود عمل نکردند، بیان کرد: بر این اساس اجرای طرح کاداستر به دلیل عدم همکاری دستگاه‌های اجرایی و عدم اختصاص بودجه‌ی لازم نتوانست پیشرفت لازم را داشته باشد.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تصریح کرد: در مدیریت جدید قوه قضاییه، موضوع کاداستر در سند تحول قضایی مورد توجه قرار گرفت و به آن اولویت داده شد و رئیس قوه قضاییه مرتب پیگیر این موضوع هستند که طرح کاداستر به عنوان یک طرح مهمِ ملی هرچه سریع‌تر به اجرا درآید.

خداییان اظهار کرد: در سند تحول قوه قضاییه، اولویت اصلی به اجرای طرح کاداستر در اراضی ملی و منابع طبیعی اختصاص یافت و بر این اساس اقدامات بسیار مثبتی در طی این دو سال صورت گرفت.

این مسئول عالی قضایی ادامه داد: فقط در سال گذشته بیش از ۴ برابر چهل سال گذشته سند مالکیت کاداستری اراضی ملی و منابع طبیعی صادر شده و در اختیار سازمان جنگل‌ها و مراتع قرار گرفته است.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با ارائه آماری از اجرای طرح کاداستر در دوره تحول، اظهار کرد: تا پایان سال ۹۷، برای حدود ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار، در سال ۹۸ برای حدود ۸ میلیون و ۹۰۰ هزار هکتار و در سال ۹۹ برای حدود ۴۷ میلیون هکتار از اراضی ملی و منابع طبیعی سند کاداستری صادر شده است.

وی در رابطه با آمار تثبیت مالکیت‌های اراضی ملی و منابع طبیعی نیز خاطرنشان کرد: در سال ۹۷، ۲۳ میلیون هکتار، در سال ۹۸، ۹ میلیون هکتار و در سال ۹۹، ۵۴ میلیون هکتار از اراضی ملی و منابع طبیعی تثبیت شده است.

خداییان، میزان تثبیت مالکیت اراضی ملی و منابع طبیعی تا پایان سال ۹۹ را ۶۳ درصد عنوان و ابراز امیدواری کرد که با زمان‌بندی صورت‌گرفته در سند تحول، تا پایان سال ۱۴۰۰ تمام اراضی ملی و منابع طبیعی تثبیت و سنددار شوند.

معاون رئیس قوه قضاییه یادآور شد: در برخی از استان‌ها از جمله یزد تثبیت و سنددار کردن اراضی ملی و منابع طبیعی به اتمام رسیده، در استان مازندران نیز حدود ۹۸ درصد از اراضی ملی تثبیت شده است و استان‌ها یکی پس از دیگری این طرح را به اتمام می‌رساند.

وی با اشاره به همکاری سازمان جنگل‌ها با سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، تاکید کرد: اجرای طرح کاداستر از تجاوز به اراضی ملی و منابع طبیعی پیشگیری می‌کند.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: در این دوره از مدیریت قوه قضاییه مبارزه با فساد در تمام بخش‌ها علی‌الخصوص تجاوز به اراضی ملی و منابع طبیعی، جان تازه‌ای گرفت و دستگاه قضایی با متجاوزین به این اراضی، قاطعانه برخورد کرده و از اراضی رفع تصرف صورت گرفته است.

منبع: ایسنا

لینک کوتاه کپی شد


برای چاپ کلیک کنید
Share on facebook
فیس بوک
Share on twitter
تیوتر
Share on linkedin
لینکدین

مطالب مرتبط

نظرات

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *