جدیدترین اخبار

سه‌شنبه 27 اردیبهشت 1401

درخواست بسیج دانشجویی سه دانشگاه در تهران از شورای نگهبان

درخواست بسیج دانشجویی سه دانشگاه در تهران از شورای نگهبان

کد خبر : 813856

بسیج دانشجویی دانشگاه‌های شریف، امیرکبیر و خواجه‌نصیر تهران، در نامه‌ای از دبیر و اعضای شورای نگهبان درخواست کردند تا در صلاحیت برخی از چهره‌ها که مغایرتی با اسلام، نظام و قانون اساسی ندارند تجدید نظر شود.

بسیج دانشجویی دانشگاه‌های شریف، امیرکبیر و خواجه‌نصیر تهران در نامه‌ای از دبیر و اعضای شورای نگهبان درخواست کردند تا در صلاحیت برخی از چهره‌ها که مغایرتی با اسلام، نظام و قانون اساسی ندارند تجدید نظر شود.

متن این نامه به شرح زیر است:

دبیر و اعضای محترم شورای نگهبان
با سلام؛

اعلام نتایج بررسی صلاحیت داوطلبین کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری توسط شورای نگهبان و عدم حضور برخی از چهره‌های سرشناس که در طول این سال‌ها مسئولیت‌های بزرگی در کشور داشته‌اند، موجب تعجب و حیرت نخبگان و آحاد مردم شده است.

به عقیده‌ی ما و به اذعان خود اعضای شورا که بار‌ها در مواضع رسمی و اظهارات سخنگوی آن ذکر شده است عملکرد این شورا می‌بایست بر اساس مر قانون و به صورت حداقلی بوده و مصلحت‌سنجی و در نظر گرفتن مسائل سیاسی جناحی نباید در عملکرد آن نقشی داشته باشد. از طرف دیگر وظیفه‌ی این شورا صرفا «احراز صلاحیت» داوطلبین به منظور جلوگیری از ورود افرادی که تعارض جدی با اسلام، اصل نظام و قانون اساسی دارند می‌باشد و نه بررسی شایستگی و کارآمدی آن‌ها! چرا که تشخیص موضوع دوم و انتخاب از بین ایده‌های مختلفی که در چهارچوب اسلام و قانون اساسی قرار دارد از حقوق مردم و پایه‌ی مردم‌سالاری نظام جمهوری اسلامی می‌باشد.

ضمن اینکه بنا به تاکیدات فراوان مقام معظم رهبری و همچنین بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی اصلی‌ترین موضوع در انتخابات حضور و مشارکت مردم در تعیین سرنوشت کشور خود است و انتخاب درست فرد شایسته فرع بر این مسئله است. بدیهی است که یکی از الزامات حضور مردم و مشارکت حداکثری آن‌ها حضور چهره‌ها و ایده‌های مختلف اداره‌ی کشور در صحنه‌ی انتخابات است تا مردم بتوانند نماینده‌ی خود را در میان نامزد‌ها مشاهده کنند.

با وجود تمام این مسائل لیست اعلامی به عنوان افراد حائز شرایط ریاست جمهوری و عدم تایید چهره‌های سرشناس نشان از بی‌توجهی به امر مشارکت به عنوان اصلی‌ترین مسئله‌ی انتخابات، سخت‌گیری بیش از حد در تطبیق شرایط قانونی و تنگ کردن دایره‌ی حق انتخاب مردم دارد.

فقها و حقوق‌دانان شورای نگهبان! بنابراین و با توجه به مسائل فوق الذکر از شما درخواست می‌شود مطابق موارد ذکر شده در تایید صلاحیت برخی از چهره‌های سرشناس که مغایرتی با اسلام، نظام جمهوری اسلامی و قانون اساسی ندارد تجدید نظر کرده و به وظیفه‌ی قانونی خود عمل کنید.

بدیهی است بی‌توجهی به اینکار و برگزاری انتخابات به این صورت با مشارکت پایین مردم مواجه خواهد شد و موجب روی کار آمدن دولتی حداقلی و بدون پشتوانه‌ی مردمی می‌شود. ضمن اینکه اصلی‌ترین پایه‌ی مشروعیت نظام اسلامی که همان مشارکت مردم و حضور آن‌هاست با چالشی جدی مواجه خواهد شد و مخاطراتی را برای کشور به وجود خواهد آورد و در اینصورت انگشت اتهام به سوی شورای نگهبان به عنوان یکی از مسببین این فاجعه خواهد بود.

امضاکنندگان:

بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف
بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر
بسیج دانشجویی دانشگاه خواجه نصیر

منبع: خبرگزاری دانشجو

مطالب مرتبط

نظرات

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد
نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد *

دیگران می خوانند

جدیدترین اخبار