جدیدترین اخبار

[header-calendar]

شایع‌ترین تومور داخل چشمی در کودکان / والدین به علائم بیماری توجه کنند

شایع‌ترین تومور داخل چشمی در کودکان / والدین به علائم بیماری توجه کنند

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، در ارتباط با بیماری‌های شبکیه و علائم و درمان آن توضیحاتی ارائه داد.
کد خبر : 808211

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، در ارتباط با بیماری‌های شبکیه و علائم و درمان آن توضیحاتی ارائه داد.

احد صداقت فلوشیپ ویتره رتین و شکبیه، با اشاره به برگزاری همایش بهاره چشم پزشکی ایران که امسال به صورت وبینار و غیر حضوری برگزار می‌شود، افزود: در این کنگره از یک طرف تازه‌های چشم پزشکی و از طرفی چالش‌هایی که در بیماری‌های مختلف چشم‌پزشکی وجود دارد به بحث گذاشته می‌شود.

وی ادامه داد: در کنگره‌های حضوری علاوه بر غنای علمی و بار علمی این کنگره‌ها می‌توانستیم از حضور همکاران و دوستان استفاده کرده، از غرفه‌های مختلف تحقیقات چشم پزشکی و تجهیزات چشم پزشکی دیدار کنیم بخاطر مسائل کووید ۱۹ باعث شده کنگره‌های حضوری برگزار نشود.

صداقت افزود: همایش بهاره چشم پزشکی امسال به صورت مجازی برگزار می‌شود و در واقع از این فرصت استفاده شده تا همکاران از همه جای دنیا بتوانند بصورت مجازی در این کنگره شرکت کنند و از لحاظ علمی شاید بشود گفت بهتر از سال‌های گذشته برگزار خواهد شد.

وی در ادامه به بررسی بیماری‌های شبکیه در همایش امسال اشاره کرد و گفت: در این قسمت ما دو بخش داریم که یکی تازه‌های چشم‌پزشکی است که در مورد پیشرفت‌های جدید در تشخیص و درمان دیابتیک رتینوپاتی، بیماری‌های دجنیرتیو ماکولای وابسطه به سن، اختلالات عروقی بیماری‌های شبکیه‌ای بحث می‌شود.

صداقت افزود: از طرف دیگر در مورد چالش‌های بیماری‌های چشم پزشکی در حیطه شبکیه، بحث و گفتگو می‌شود. به عنوان مثال درمان آب مروارید بیماران مبتلا به بیماری‌های مختلف شبکیه به بحث گذاشته می‌شود. همچنین در مورد چالش‌هایی که در نحوه درمان جراحی و غیر جراحی بیماری‌های مختلف شبکیه وجود دارد، بحث و تبادل نظر خواهد شد.

وی ادامه داد: در قسمت دیگر تومور‌های شبکیه و تومور‌های داخل چشمی اطفال و بزرگسالان بحث می‌شود.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: در قسمت تومور‌های داخل چشمی من به عنوان یکی از اعضای پنل و مدیر برنامه در خدمت همکاران هستم.

صداقت افزود: در مورد تومور‌های چشمی، شایع‌ترین تومور داخل چشمی در کودکان رتینو بلاستوما می‌باشد. علائمی که پدر و مادر‌ها باید به آن توجه کنند شامل موارد زیر است: سفیدی چشم یا سفیدی مردمک چشم (چشم گربه‌ای)، انحراف چشم‌ها، التهاب و قرمزی طولانی مدت چشم، بزرگ شدن کره چشم و تغییر رنگ عنبیه چشم در این موارد باید به چشم پزشک مراجعه کنند.

وی ادامه داد: یکی از عواملی که نشان داده شده باعث درمان و پیش آگهی بهتر این کودکان می‌شود، تشخیص زودهنگام بیماری است که پدر و مادر نقش به سزایی در تشخیص آن دارند. خوشبختانه در حال حاضر تمامی درمان‌های مدرن این بیماری در ایران وجود دارد و با درمان مناسب بیش از نود درصد این کودکان درمان می‌شوند و از مرگ و میر این کودکان جلوگیری می‌شود که از لحاظ آماری با کشور‌های پیشرفته دنیا در این زمینه برابری دارد.

صداقت گفت: ملانوما‌های چشمی شایع‌ترین تومور‌های داخل چشمی در بزرگسالان هستند. این تومور با علائمی مثل کاهش بینایی، کاهش میدان بینایی یا حتی جرقه زدن و مگس پران میتواند تظاهر کند. بیماران با دیدن هر کدام از این علائم باید به چشم پزشک مراجعه کنند.


لینک کوتاه کپی شدبرای چاپ کلیک کنید

Share on facebook
فیس بوک
Share on twitter
تیوتر
Share on linkedin
لینکدین

مطالب مرتبط

نظرات

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *