جدیدترین اخبار

شنبه 9 بهمن 1400

قرمز شدن ۲ شهر در نقشه کرونایی/ ۸ استان در صدر جدول واکسیناسیون کرونا / نقشه و جدول

قرمز شدن ۲ شهر در نقشه کرونایی/ ۸ استان در صدر جدول واکسیناسیون کرونا / نقشه و جدول

کد خبر : 867311
قرمز شدن ۲ شهر در نقشه کرونایی

نقشه رنگ بندی جدید شهرهای کرونایی کشور از افزایش تعداد شهرهای قرمز کرونایی حکایت دارد.

پیش از این هیچ یک از شهرهای کشور در وضعیت قرمز قرار نداشتند اما با گذشت یک هفته، شهرستان‌های طبس (خراسان جنوبی) و بهاباد (یزد) به علت افزایش روند بستری کرونا، مجدداً در وضعیت قرمز کرونا قرار گرفتند.

در حال حاضر با عبور کشور از خیز پنجم کرونا، 284 شهرستان در وضعیت آبی و 153 شهرستان در وضعیت زرد قرار گرفته‌اند و 9 شهرستان شامل اشنویه، پیرانشهر (آذربایجان غربی)، فردوس، نهبندان (خراسان جنوبی)، بردسکن (خراسان رضوی)، طارم (زنجان)، کوار (فارس)، سیرجان (کرمان)، بافق (یزد) در وضعیت نارنجی قرار دارند.

با وجود پایین بودن تعداد شهرهای قرمز کشور، حتی افرادی که دو نوبت واکسن دریافت کرده‌اند باید کماکان رعایت پروتکل‌های بهداشتی را ادامه دهند زیرا در صورتی که اعلام وضعیت آبی، منجر به برگزاری دورهمی‌ها و مهمانی و تجمع در محیط‌های سربسته شود، بازهم احتمال افزایش آمار مبتلایان و شروع یک خیز جدید وجود دارد.

نمودارهای زیر روند بستری بیماران مبتلا به کرونا در استان‌های کشور را نشان می‌دهد. نمودار بستری کشوری کووید19 دارای روند نزولی است با این وجود به دلیل شیوع نوع جدید و جهش یافته ویروس کرونا موسوم به «اومیکرون» در کشورهای دیگر، علاوه بر مراقبت‌های مرزی باید میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط مردم افزایش یابد.

اولین مورد ابتلا به این گونه جهش یافته کرونا در امارات نیز گزارش شده است و بنابراین احتمال ورود آن در روزها و هفته‌های آینده به کشور وجود دارد.

کدام استان‌ها در صدر جدول واکسیناسیون کرونا قرار دارند؟

حدود 85 درصد جمعیت بالای 12 سال کشور دو دوز و 71 درصد این جمعیت هدف نیز یک دوز واکسن کرونا دریافت کرده‌اند؛ جدول زیر درصد پوشش واکسیناسیون کرونا در استانهای مختلف کشور را نشان می‌دهد.

خراسان شمالی، گیلان، آذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان، مازندران، مرکزی و هرمزگان، با پوشش واکسیناسیون بالای 90 درصد در صدر جدول واکسیناسیون کشور قرار دارند.

جدول زیر نیز پوشش واکسیناسیون کرونا در نظام آموزشی کشور را نشان می‌دهد.

باشگاه خبرنگاران پویا

مطالب مرتبط

نظرات

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد
نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد *

دیگران می خوانند

جدیدترین اخبار