جدیدترین اخبار

سه‌شنبه 27 اردیبهشت 1401

بیانیه محمود صادقی در اعتراض به فرایند احراز صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰

بیانیه محمود صادقی در اعتراض به فرایند احراز صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰

کد خبر : 813586

محمود صادقی در اعتراض به فرایند احراز صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ بیانیه‌ای صادر کرد.

متن این بیانیه به شرح ذیل است:

به نام خدا

در شرایطی که اکثریت مردم ایران خسته از رنج‌ها و مصیبت‌های متراکم و روزافزون رغبتی به مشارکت در انتخابات ندارند، انتشار فهرست ناموزون نامزدهای تأیید شده همگان را در بهت و ناباوری فرو برد؛

این رویداد بیش از پیش نابسامانی و عیوب ساختاری در نظام انتخاباتی کشور را آشکار ساخت. نظامی که طی آن انتخاب مقدماتی نامزدها، به جای اینکه طبق روش متعارف از خلال رقابت‌های مقدماتی و درون حزبی انجام شود، از طریق فرایندی مبهم و غیرشفاف توسط یک نهاد حاکمیتی صورت می‌گیرد و رأی‌دهندگان را ناگزیر از رأی دادن به افرادی می‌کند که قبلا توسط جمعی با سلایق سیاسی خاص گزینش و به اصطلاح احراز صلاحیت شده‌اند.

این وضعیت نه تنها اعتبار نهاد شورای نگهبان را که از منزلتی ویژه در نظام تقنینی کشور برخوردار و طبق قانون عهده‌دار نظارت بی طرفانه بر انتخابات است، خدشه‌دار می‌کند، بلکه اعتبار حقوقی و سیاسی فردی که از طریق این فرایند متصدی امور اجرایی کشور خواهد شد را نیز در معرض مناقشه قرار می دهد.

اگر این فرایند در گذشته تنها مورد نقد فعالان سیاسی بود، اینک به صریح ترین وجه ممکن مورد نقد و اعتراض یکی از اعضای شورای نگهبان قرار گرفته است و حتی مقبول ترین نامزد احراز صلاحیت شده را وادار به اذعان به غیررقابتی بودن فهرست موجود کرده است.

جا دارد رهبر انقلاب که به حق نگران تضعیف نهاد شورای نگهبان اند، از فقیه منصوب خود در این شورا، که با حکم ایشان همزمان عهده دار ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام است، درباره مقصود او از نابسامانی ها و «دخالت‌های فزاینده نهادهای امنیتی» در فرایند تصمیم‌گیری و عملکرد غیر قابل دفاع آن نهاد توضیح بخواهند؛ باشد تا این رویداد منجر به آسیب شناسی نظام انتخاباتی کشور و چاره جویی برای اصلاح آن شود؛ “عسی ان تکرهوا شیئا و هو خیر لکم”

به نظر می‌رسد اگر قرار است تحولی واقعی و راهگشا در مدیریت کشور صورت گیرد نقطه آغاز و کانونی آن تحول در ساختار و نظام انتخابات کشور است. تنها از طریق اصلاح در این نظام است که حلقه فرو بسته مدیریت قوه کشور از انحصار اولیگارشی طماع موجود رها و درهای آن به روی شایستگان و برگزیدگان واقعی ملت گشوده خواهد شد و نظام حکمرانی کشور از انسداد و انقباض و ناکارآمدی و فساد گسیخته رهایی خواهد یافت.

از عموم دلسوزان و علما و اندیشمندان کشور انتظار می رود که از لاک مصحلت اندیشی و کتمان حقایق خارج شوند و به جای اکتفا به شکوه کردن از نارسایی‌ها در پستوها و خلوت خود، آشکارا زبان و قلم به نقد وضع موجود بگشایند و برای برون رفت از اوضاع نابسامان کشور که تحمل آن برای مردم طاقت فرسا شده چاره‌جویی کنند؛ وَ لا تَلْبِسُوا الْحَقَّ بِالْباطِلِ وَ تَکْتُمُوا الْحَقَّ وَ أَنْتُمْ تَعْلَمُونَ‌.

اینجانب بنابر مسئولیت اجتماعی و به پشتوانه حمایت مردمی و اصناف و تشکل‌ها به ویژه انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه ها و جبهه اصلاحات ایران پا به عرصه انتخابات نهادم و با ارائه‌ برنامه ‌ای با عنوان «دولت پاسخگو؛ شفافیت، عدالت و بهبود معیشت» بر آن بودم تا پاسخگویی و شفافیت را گفتمان و رویه غالب در دستگاه اجرایی و به تبع آن در سایر قوای حاکمیتی کنم و با اتکا بر دانش حقوقی و تجارب حرفه ای خود و نیز بر پایه سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی حاصل از نمایندگی فعال و مسئولانه از جانب مردم در مجلس شورای اسلامی با جلب مشارکت مردم و جامعه مدنی صیانت از حقوق ملت و مقابله با فقر و انواع نابرابری ها و گسترش عدل و آزادی‌های مشروع و بهبود معیشت و توسعه پایدار، عادلانه و متوازن را از طریق اصلاحات ساختاری در نظام اقتصادی کشور را وجهه همت خود قرار دهم.

اکنون که با وضعیت موصوف از مسئولیت ورود به گردونه رقابت انتخاباتی معاف گردیدم، برآنم تا این مسیر را همچون گذشته از طریق اصلاحات جامعه محور با جدیت بیشتر پیگیری کنم. « فَإِذا فَرَغْتَ فَانْصَبْ وَ إِلى‌ رَبِّکَ فَارْغَبْ»

محمود صادقی

پنجم خرداد ۱۴۰۰

ایلنا

مطالب مرتبط

نظرات

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد
نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد *

دیگران می خوانند

جدیدترین اخبار