جدیدترین اخبار

جمعه 12 آذر 1400

واکسیناسیون رایگان علیه بیماری‌ تب‌مالت در بیجار آغاز شد

واکسیناسیون رایگان علیه بیماری‌ تب‌مالت در بیجار آغاز شد

رییس شبکه دامپزشکی شهرستان بیجار گفت: مایه‌کوبی واحدهای اپیدمیولوژیک شهرستان بیجار علیه بیماری بروسلوز(تب‌مالت) و طاعون‌نشخوارکنندگان آغاز شد.
کد خبر : 808205

رییس شبکه دامپزشکی شهرستان بیجار گفت: مایه‌کوبی واحدهای اپیدمیولوژیک شهرستان بیجار علیه بیماری بروسلوز(تب‌مالت) و طاعون‌نشخوارکنندگان آغاز شد.

دکتر هادی اسکندری روز شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: در راستای پیشگیری و کنترل بیماری‌های مشترک بین انسان و دام و بیماری‌های واگیر دامی و همچنین به منظور ایمن‌سازی جمعیت دامی شهرستان، شبکه دامپزشکی اقدام به واکسیناسیون گسترده جمعیت دامی علیه بیماری بروسلوز و طاعون‌ نشخوارکنندگان کوچک آغاز شده و تا ۳۱ خرداد امسال ادامه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه تب‌مالت یکی از مهمترین بیماری‌های زئونوز باکتریایی(مشترک بین انسان و دام) است که به عنوان یک تهدید بالقوه بهداشتی محسوب می‌شود افزود: این شبکه در طی چندین ساله گذشته با اجرای برنامه‌های مراقبتی و با پوشش گسترده کامل واکسیناسیون جمعیت دامی علیه بیماری تب‌مالت، شاهد کاهش چشمگیر موارد ابتلا به تب‌مالت انسانی در شهرستان بوده‌ایم.

اسکندری با تاکید بر اینکه یک کار جهادی و قابل توجه در کاهش آمار مبتلایان به بیماری تب مالت در بیجار به علت واکسیناسیون حداکثری توسط این شبکه مشاهده شده است گفت: بر اساس آمارهای ارائه شده توسط دانشگاه علوم پزشکی کردستان میزان مبتلایان تب‌مالت انسانی در این شهرستان از ۴۲۵ نفر در سال ۱۳۹۶ با تلاش و همت شبکه دامپزشکی شهرستان به تعداد ۱۱۸ نفر در سال ۱۳۹۸ و با افزایش میزان تعداد واکسیناسیون به عدد ۷۵ نفر مبتلا در سال ۱۳۹۹ رسیده است که یک موفقیت بزرگ به شمار می رود.

اسکندری یادآور شد: پیش‌بینی می‌شود در مدت انجام عملیات واکسیناسیون در شهرستان، بیش از ۳۰۵ هزار نوبت راس دام سبک علیه طاعون‌ نشخوارکنندگان و بیش از ۸۰ هزار نوبت راس بره و بزغاله ماده علیه تب‌مالت در شهرستان واکسینه شوند.
وی اضافه کرد: با توجه به افزایش طرح‌های واکسیناسیون رایگان علیه بیماری های واگیردار از دام به انسان، می‌توان با همکاری دامداران و فعالان این بخش، آمار مبتلایان به بیماری های تب مالت و طاعون نشخوارکنندگان را به صفر نزدیک کرد.

استان کردستان یکی از مناطق مستعد پرورش دام کشور محسوب می شود که سالانه نزدیک به ۲۲ هزار تن گوشت قرمز و ۱۸۱ هزار تن شیر در این استان تولید می شود. جمعیت دامی استان کردستان حدود ۲ میلیون راس دام سبک (گوسفند و بز) و ۲۰۰ هزار راس دام سنگین (گاو و گوساله) است.

شهرستان بیجار با داشتن بیشترین گستردگی جغرافیایی و ۸۹ هزار نفر جمعیت در ۱۴۲ کیلومتری شرق شهر سنندج مرکز استان کردستان واقع است و بیشتر کشاورزی این منطقه به صورت دیم و کشت سنتی است.


لینک کوتاه کپی شدبرای چاپ کلیک کنید

Share on facebook
فیس بوک
Share on twitter
تیوتر
Share on linkedin
لینکدین

مطالب مرتبط

نظرات

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *