جدیدترین اخبار

شنبه 9 بهمن 1400

۶ ترفند و ۴ ورزش ساده برای درمان خروپف

۶ ترفند و ۴ ورزش ساده برای درمان خروپف

کد خبر : 867235
۶ ترفند و ۴ ورزش ساده برای درمان خروپف

ضعیف بودن ماهیچه‌های زبان و گلو یکی از علل خروپف است و ورزش‌هایی برای بهبود این افتادگی وجود دارد.

افراد زیادی از خروپف شبانه خود ناراحت هستند و یکی از مشکلاتی که بسیاری از اطرافیان آنها با آن مواجهند این است که نمی‌توانند خواب راحتی داشته باشند، در حالی که می‌توان با انجام ورزش‌های ساده آن را برطرف کرد. در ادامه به چند نمونه از این ورزش‌ها اشاره می‌کنیم:

علت صدای خروپف

خروپف زمانی رخ می‌دهد که عضلات گلو شل می‌شود؛ در این حالت راه‌ هوایی مسدود می‌شود و همین موضوع علتی است که تنفس هنگام خواب همراه با صداست. خروپف به دلیل ارتعاش ماهیچه‌ها و بافت نرم عضلات به وجود می‌آید که منجر به انسداد راه‌های هوایی فوقانی می‌شود.

عوامل بروز

خروپف کردن به دلیل عوامل مختلفی مثل آناتومی دهان و سینوس‌ها، آلرژی‌ها، سرماخوردگی و وزن فرد، سن، وضعیت خوابیدن و بزرگ شدن غدد لنفاوی لوزه و حتی مصرف الکل رخ می‌دهد.

ساده‌ترین استدلال برای درمان

ساده‌ترین استدلال این است که باید عضلات گردن و گلو را تقویت کرد. این کار می‌تواند منجر به کاهش خروپف شود. محققان در همین خصوص شرکت‌کنندگان را به مدت یک هفته با توجه به تمریناتی که به آنان داده بودند بررسی کردند و بعد از این دوران به مدت سه ماه، ‌میزان خروپف آن‌ها اندازه‌گیری شد. افرادی که تمرینات را انجام داده بودند ۳۶ درصد فرکانس خروپف و ۵۹ درصد از شدت صدای آنها کاسته شد.

شیوه انجام تمرین‌ها

۱- با نوک زبان به سقف دهان فشار بیاورید و آن را به عقب بکشید. این عمل را ۲۰ بار انجام دهید.
۲- زبان را به سمت بالا بکشید و ۲۰ بار این عمل را تکرار کنید.
۳- در حالی که نوک زبان را به سمت داخل دندان‌های جلو هدایت می‌کنید به قسمت پشت زبان فشار آورید. این عمل را ۲۰ بار انجام دهید.
۴- هنگامی که غذا می‌خورید زبانتان را به سمت سقف دهان بالا ببرید. به‌ویژه هنگام بلع، بدون این‌که عضلات گونه را محکم کنید.

درمان‌های موثر
رطوبت

در صورتی که افراد در مکانی با هوای خشک بخوابند احتمال خروپف آنها بیشتر است. بنابراین رطوبت محل خواب را تنظیم کنید.

کاهش وزن

از آنجا که یکی از مهم‌ترین علل خروپف در خواب چاقی است، کاهش وزن می‌تواند خروپف ناشی از این مسئله را درمان کند.

بالا نگه داشتن سر هنگام خواب

کوتاه بودن ارتفاع سر از تختخواب می‌تواند موجب خروپف در خواب شود. به همین دلیل یکی از روش‌های درمان خروپف، بالا نگه داشتن سر حدود ۱۰ سانتی‌متر یا کمی بیشتر از تختخواب است.

تمیز و ضدعفونی کردن هوا

پاک‌سازی و ضد عفونی کردن هوا یکی از راهکارهای مهم برای رفع خروپف است. به همین دلیل توصیه می‌شود به طور منظم هوای منازل پاک‌سازی شود.

هل

به منظور رفع خروپف می‌توانید از هل کمک بگیرید. به یک لیوان آب گرم نصف قاشق چای‌خوری پودر هل بیفزایید و نیم ساعت پیش از خوابیدن محلول حاصل را بنوشید تا خروپف شما کمتر شود.

عسل

استفاده از عسل برای رفع خروپف گزینه بسیار مناسبی است؛ فقط کافی است پیش از خوابیدن به یک لیوان آب گرم یک قاشق غذاخوری عسل بیفزایید و آن را بنوشید هر شب این کار را تکرار کنید.

خراسان

مطالب مرتبط

نظرات

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد
نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد *

دیگران می خوانند

جدیدترین اخبار